Dedoles sadi šume 2020


Šume su izrazito važne kada je riječ o usporavanju klimatskih promjena uzrokovanih visokom koncentracijom CO2 u atmosferi. Zrelo stablo može„izvući” do 22 kg CO2 iz atmosfere u jednoj godini.


Zato Dedoles podržava zaštitu i sađenje šuma.  

Vi nam pomažete u tome i zato smo vam zahvalni!


Ove smo godine podržali:

Projekt sadnje 28 000 autohtonih sorti drveća u poplavnom području rijeke Dunav u suradnji s građanskom organizacijom BROZ i Pisztráng Körom



ŠUMA U POPLAVNOM PODRUČJU I NJEZINA ULOGA U APSORPCIJI CO2

Šume u poplavnom području, šume blizu potoka i rijeka imaju bolju učinkovitost i veću mogućnost apsorpcije i skladištenja CO2 zbog dinamike rijeke. Flora i tlo u šumama u poplavnim područjima imaju dvostruko više rezervi ugljika od šuma koje se nalaze na većim visinama. Zbog redovitih se poplava tlo poplavnih područja stalno obnavlja zbog čega se ove šume praktički pretvaraju u usisavača CO2 – hektar šume u poplavnom području zadržava do 354 tone CO2.


PROJEKTNO PODRUČJE: UNUTRAŠNJOST DELTE DUNAVA

Šume u dunavskom poplavnom području među najbogatijim su ekosustavima s velikom biološkom raznolikosti. U prošlosti je unutrašnjost delte Dunava bila jedna od najvećih i najraznolikijih močvarnih područja u Središnjoj Europi. Na veliki su dio ovog područja negativno utjecale negativne intervencije, izgradnja vodovoda i loše upravljanje šumama. To je ujedno uzrokovalo i oštro smanjenje populacije ptičjih vrsta autohtonih ovom području, kao i pad u broju raznih vrsta riba i amfibija.



SADNJA AUTOHTONIH VRSTA DRVEĆA U ŠUMAMA POPLAVNOG PODRUČJA RIJEKE DUNAV

Sadnja autohtonih vrsta drveća u poplavnim područjima od velike je važnosti, posebice jer šume u poplavnom području oko rijeke Dunav stalno mijenja šumarstvo. Tijekom takvih intervencija u šumarstvu, uglavnom se sade neautohtoni klonovi jablana koji brzo rastu.

Autohtone vrste jablana imaju puno veću sposobnost prirodnog vlastitog pomlađivanja i žive duže i tako stvaraju prikladna staništa za ptice (ptice koje se gnijezde u šupljinama). Karakteristične su vrste u ovom tipu šume uglavnom jablani i vrbe, ali se sade i hrastovi, divlje jabuke i kruške.



Ove jeseni nam mjere povezane s koronavirusom nisu nam dozvolile da aktivno sudjelujemo u sadnji drveća. Nadamo se da ćemo moći sudjelovati na proljeće kada će nam naši kolege moći ponovo pomoći sa sadnjom drveća. 😊


Više informacija možete pronaći OVDJE